TR   | ENG
XI.XI Sonsuzluk Gourmet

SİĞİ KÖYÜ (KUMYAKA)

Bursa’ya 30 , Mudanya ise yaklaşık 5 km . uzaklıkta bulunan 2200 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Kumyaka yani Rumca adıyla Siği köyünün kuruluşu, I.Prusyas zamanına dayanmaktadır. Tarihi dokusu, asırlık zeytin ağaçları , kesme taş kaplı sokakları , halen mevcut 3 büyük kilisesi ve eski Rum evleri ile görülmeye değer doğa harikası şirin bir sahil beldesidir.
Büyük kilisenin 780 tarihinde imparator Konstantin Porphyrogennetos tarafından inşa ettirildiği, 1448 yılında Konstantin Palaiologos devrinde tamir gördüğü ve 1819 yılında Sultan II.Mahmut’un izni ile tekrar restore edildiği bilinmektedir.

Kuruluşuna dair yerli halk arasında söylenen bir hikaye de mevcuttur. Bu hikayeye göre; Bursa’ya gitmek üzere İstanbul’dan hareket eden imparator Konstantin Porphyrogennetos, Siği yakınlarında fırtınaya tutulan gemisinden mahalli keşişler tarafından kurtarılmıştır. Buna çok memnun olan imparator bir müddet sonra şükran borcu olarak bu kiliseyi inşa ettirmiştir.

Geçimini çoğunlukla zeytincilikle sağlayan Siği köyü, asırlık zeytin ağaçlarına yaklaşık (300,250 yıllık ) ev sahipliği yapmaktadır. . Köy meydanında bulunan asırlık çınar ağacı ise 150 yaşındadır. Sahile olan kıyısı nedeniyle yazları nüfusu artan beldede, köy muhtarlığının ve yerel halkın desteği ile deniz temizlenmiş, atık projesi yapılmış ve tertemiz bir plaja kavuşturulmuştur.

Büyük kilisenin 780 tarihinde imparator Konstantin Porphyrogennetos tarafından inşa ettirildiği, 1448 yılında Konstantin Palaiologos devrinde tamir gördüğü ve 1819 yılında Sultan II.Mahmut’un izni ile tekrar restore edildiği bilinmektedir.

Zeytincilik de ise bölge, yemeklik ve yağlık zeytinde en iyi kalite ürünü verebilen bir toprak ve iklim kalitesine sahiptir. Bir rivayete göre İspanya’ya ilk zeytin fidesinin Siği köyünden gittiği bildirilir. Öyle ki İspanyollar bu bölgenin zeytinini o kadar beğenir ki imparatora bu bölgede Türkler’in zeytincilik yapmasını ve zeytinyağı elde ederek satmalarını engelletirler. Bundan dolayı bölgede bulunan birçok taş baskı sistemle zeytinyağı çıkaran atölye baskılara dayanamayıp kapanır. 1930 yılına kadar sadece birkaç yağhane kalır. Bu yıldan sonra ise sadece bir tane gerçek anlamda taş baskı yağhane işletme olarak devam eder ve o da ailenin özeni ile günümüze kadar tarihi ve nostaljik dokusunu koruyarak işlevini devam ettirir.

Siği köyü atmosferi , misafirperver halkı , tarihi ve turisitk dokusu ile doğal film platosu olarak son yıllarda TV dizilerinin gözde çekim mekanı olmuştur.

NUMEROLOJİDE XI.XI VE X.X MUDANYA ZEYTİNİ SATIŞ NOKTALARIMIZ © 2011 Onbir Onbir Sonsuzluk Gourmet Extra Virgin Olive Oil
Designed by keyWORDS Yazılım